Kryzys pod kontrolą?

Spowolnienie gospodarcze, kryzys, dołek itd… Jeszcze dwa lata temu gazety o tym trąbiły na lewo i prawo. Teraz temat w mediach przycichł jednak pozostaje aktualny. Duże kancelarie radzą sobie z obecną sytuacją raczej dobrze, co pokazuje wczorajszy ranking Rzeczpospolitej i lista przychodów największych graczy.

Mnie jednak zastanawia jak to jest z tymi mniejszymi graczami na rynku? Pytanie nie jest oderwane od rzeczywistości bo w ciągu dwóch tygodni na moją skrzynkę spłynęły dwa maile o podobnej treści: „spowolnienie gospodarcze zahamowało rozwój naszej kancelarii. Czy może Pan pomóc w marketingu naszych specjalizacji?” Abstrahując od tego czy mogę pomóc czy nie zastanawia mnie co innego:

Moja teza jest następująca (a raczej stwierdzenie bo to fakt widoczny na rynku): „Spowolnienie gospodarcze ma wpływ na rozwój biznesu prawniczego i wymusza gwałtowne zmiany.” Moje pytanie jest więc następujące: W jaki sposób małe i średnie kancelarie radzą sobie TERAZ z tym problemem? Jakie zmiany w swoich kancelariach wprowadzają bądź wprowadzili Ci gracze, którzy stanowią większość rynku usług prawniczych – czyli małe i średnie kancelarie?

Odpowiedzi pewnie jest wiele. Kancelarie redukują zatrudnienie, zmniejszają koszty stałe, ograniczają inwestycje w nowe specjalizacje itd… Co myślisz?

0 1961
Szymon Kwiatkowski

MarketingPrawa.pl Produkcje.fm

6 komentarzy

  1. Szkoda, że nikt się jeszcze nie wypowiedział. Chętnie poznałbym rozwiązania innych kancelarii. My postawiliśmy na dwie rzeczy. Zawężenie specjalizacji i … zwiększony nacisk na marketing internetowy naszej kancelarii. Całą strategię dopiero wprowadzamy ale już widzimy korzyści 🙂

  2. Wydaje mi się, że kryzysu nie da się kontrolować. To właśnie przez nasz brak kontroli dochodzi do powstania kryzysu. Trzeba starać się go jak najszybciej pozbyć.

  3. prawnik

    Wszyscy „Mniejsi gracze” – jak to określiłeś, mają zapewne problemy. Nie tylko same kancelarie. Kryzys, mimo że się o nim nie mówi, ciągle jest odczuwalny.
    Pozdrawiam!

Leave a Reply