Optymeo.pl – sprzedaż usług profesjonalnych on-line

 

 

Na rynku pojawia się nowy portal służący sprzedaży usług profesjonalnych. Mowa o www.optymeo.pl, które niedawno miało swoją premierę.  

Założyciele portalu, poprosili mnie o kilka słów recenzji ich aplikacji i tak powstaną dwa artykuły będące subiektywną oceną optymeo.pl

Optymeo jest portalem B2B. W założeniu ma łączyć profesjonalistów (prawników, doradców podatkowych, księgowych, audytorów) z przedsiębiorcami i klientami biznesowymi. Autorzy portalu wyszli z założenia, że niezbędne jest nowe otwarcie w sposobie sprzedaży i dostępu do usług profesjonalnych. Portal ma być bowiem odpowiedzią na potrzeby obecnego rynku klienta, który wymaga wystandaryzowanych usług o charakterze powtarzalnym oraz niższych cen. Portal ma być również odpowiedzią na zmniejszenie kosztów profesjonalistów dotarcia do nowych klientów oraz ich obsługi sprzedażowej i posprzedażowej.

Nie ulega wątpliwości, że idea jest słuszna, założenia biznesowe związane ze sprzedażą produktów w Internecie również. Bez dwóch zdań optymeo otwiera oczy profesjonalistom co do sposobu dotarcia do klienta i sprzedaży usług. Wreszcie „potęga Internetu” ma szanse być wykorzystana w pełni – może doprowadzić do zmniejszenia kosztów obsługi i wielokrotnej sprzedaży jednego produktu.

Optymeo rządzi się kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Portal przeznaczony jest tylko dla przedsiębiorców. „Fizolom” wstęp wzbroniony. Ogranicza to ilość potencjalnych użytkowników a z drugiej strony daje gwarancje, że obie strony kontraktu to przedsiębiorcy. Według mnie mnie na plus.
 2. Rejestracja dla klienta i profesjonalisty jest obecnie darmowa (podobno ma to się zmienić) jednak dane podane podczas logowania będą przez administratora weryfikowane – plus. Weryfikacja musi trwać (trzeba sprawdzić w KRSie, ewentualnie w innym rejestrze) i nie od razu można ofertować i kupować.
 3. Portal zarabia na prowizji. Tj. prowizji od sprzedanego produktu/usługi. Tutaj widzę duży problem z związku z kodeksem etyki radców i adwokatów. Oba samorządy wykluczają pośrednictwo w sprzedaży usług prawnych. Inną sprawą jest że praktyka sobie a przepisy sobie. Jest to jednak wyzwanie, z którego trzeba zdawać sobie sprawę.

Pierwszy rzut oka

Kiedy pierwszy raz rzuciłem okiem i trafiłem na optymeo, niestety rozczarowałem się. Idea portalu, mimo że mi dobrze znana, gdzieś ucieka i nie „bije po oczach”. Wydaje się, że zapomniano w którymś momencie o potrzebie szybkiego i jasnego przekazu. Nie ulega wątpliwości, że o wszystkim możemy doczytać w regulaminie czy w FAQach (ewentualnie napisać na skypie, do administratora, który natychmiast odpowiada – plus), jednak w świecie 2.0 wszystko musi być wyłożone na tacy i do tego w przystępny sposób. Brakuje mi tej przejrzystości ale wiem, że autorzy pracują nad poprawkami.

Od strony profesjonalisty

Żeby optymeo miało sens musi być spełniony jeden warunek: w jednym miejscu musi znaleźć się ten kto chce kupić i ten kto chce sprzedać. O ile rejestracja tych co chcą sprzedać (profesjonalistów) będzie rosła, to na tę chwilę mocno obawiam się o obecność „tych co chcą kupować”. Klienci obecnie zupełnie nie są przyzwyczajeni do kupienia usług profesjonalnych za pośrednictwem zewnętrznych portali. Przekonać ich może szybki dostęp do produktów oferowanych za pośrednictwem optymeo i konkurencyjna cena. Miejmy nadzieję, ze tak się stanie, bo mocno wierzę w ten pomysł. A dla tych, ktorzy nie wierzą w tę ideę zacytuję jednego z forumowiczów na goldenline: „Haters gonna hate.”.

0 1153
Szymon Kwiatkowski

MarketingPrawa.pl Produkcje.fm

2 komentarze

 1. Dziękujemy za artykuł. Nad poprawkami cały czas pracujemy, aby korzystanie z serwisu było jak najmniej uciążliwe.

  Jedną rzecz chciałem uściślić. Optymeo.pl nie jest pośrednikiem. Optymeo.pl to de facto tablica (ale bardzo szczególna) ofert. Nie wyszukujemy klientów dla profesjonalisty jesteśmy tylko platformą, która umożliwia stworzenie wystandaryzowanej oferty i zaprezentowanie jej klientom. Optymeo.pl zatem nie działa jak pośrednik, bo nie bierze udziału w „namawianiu” klienta na zakup oferty określonego profesjonalisty. Sama konstrukcja wynagrodzenia nie oznacza, że jesteśmy pośrednikiem.

  Pozdrawiam,

  Radek

Trackbacks for this post

 1. […] Kontakt Optymeo.pl – sprzedaż usług profesjonalnych on-line […]

Leave a Reply